5 sposobów na odświeżenie mieszkania przed wynajęciem


2018-03-11

Przygotowanie mieszkania do wynajęcia nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Właściwie odświeżone lokum będzie nie tylko zapewniało nam lepsze zarobki, ale również usprawni cały proces wynajmowania. Nie potrzeba wcale ogromnych nakładów finansowych, by sprawić, żeby nasze mieszkanie wyglądało jak nowe. Oto lista najważniejszych rzeczy, o które warto zadbać decydując się na wynajem.

1. Jeśli coś jest zepsute – napraw to

Może to dotyczyć zarówno małych spraw, jak i takich ocierających się o generalny remont. Od skrzynki na listy, przez fugi, po balkonowe ogrodzenie. Wszystko powinno być w doskonałej kondycji. Mała naprawa lub konserwacja, których podejmiemy się teraz, pomoże zaoszczędzić większych problemów w przyszłości. Zapewnienie nowym lokatorom godnych warunków natychmiast pokazuje, że jesteśmy dobrym wynajmującym, a to przyciąga ludzi do nieruchomości i przeważnie zapewnia, że chwilę po oględzinach będziemy mieli składane poważne oferty.

Pamiętajmy o tym, że nowa farba, wykładziny dywanowe czy tapety mogą być tanim, ale skutecznym sposobem na aktualizację nieruchomości. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli teraz postawimy na słabszą jakość, to prawdopodobnie przy kolejnym wynajmie znowu będziemy musieli wszystko kupować od zera. Decyzja zależy więc od nas – czy wolimy wydać raz, ale na porządne rzeczy (które mogą wyjść z mody lub zniszczyć się), czy co kilka lat zmieniać wszystko od początku.

2. Pozbądź się wiekowych mebli i sprzętów

Zastanówmy się nad tym, które ze starych mebli zabierzemy ze sobą, a które pozostawimy nowym lokatorom. Na pewno nie możemy pozbawić ich wszystkich sprzętów, jednak niekiedy wymagana będzie ich wymiana. Stara pralka, do której obsługi potrzebne są magiczne zdolności lub też mikrofalówka, której czas świetności przypadał trzy dekady temu, być może spełniają swoje funkcje, ale na pewno nie będą miłym dodatkiem do mieszkania. Aktualnie sprzęty AGD można kupić w bardzo przystępnych cenach, a koszt ten szybko nam się zwróci dzięki lepszym warunkom z najemcami.

3. Dokładanie wysprzątaj całe mieszkanie

Nie chodzi tu tylko o umycie podłóg, przetarcie szafek i przetrzepanie wycieraczki. Musimy zadbać o to, aby każdy zakamarek w mieszkaniu lśnił. Jeśli chcemy, aby nasi najemcy traktowali mieszkanie z szacunkiem, to musimy im zostawić jakiś punkt odniesienia. W szczególności zwróćmy uwagę na:

  • dywany,
  • zasłony i żaluzje,
  • kanapy, krzesła, fotele,
  • okna,
  • kosze na śmieci,
  • piwnicę,
  • balkon.

4. Zrób najlepsze wrażenie

Potencjalni najemcy są tym samym, co potencjalni nabywcy - będą bardziej zainteresowani dobrze zaprezentowaną nieruchomością. Nie trzeba wiele, by mieszkanie stało się atrakcyjne dla wszystkich – wystarczy kilka dekoracji, obrazy, świeże kwiaty, świeczki. Używając tych dodatków zróbmy też zdjęcia do ogłoszenia – dzięki temu lokum przestanie być kopią innych ofert, a wyróżni się i przyciągnie wzrok klientów. Warto do takich zdjęć zatrudnić profesjonalnego fotografa.

5. Nie zapominaj o pierwszym wrażeniu

Niejednokrotnie nie mamy większego wpływu na to, jak wygląda klatka schodowa w danej kamienicy czy bloku, jednak możemy zadbać o samo wejście do mieszkania. Porządnie wyszorujmy drzwi, kupmy nową wycieraczkę, naprawmy dzwonek (jeśli oczywiście jest taka konieczność). Chociażby za drzwiami czekało na najemców najbardziej przytulne mieszkanie na świecie, to najpewniej nie przekroczą oni nawet progu, jeśli przycisk dzwonka będzie lepił się od brudu, a drzwi wyglądają jak wycięte z kartonu.

powrót