Jestem właścicielem domku letniskowego. Czy to eliminuje mnie z programu MDM?


2018-03-11

„Mieszkanie dla Młodych” to rządowy program wsparcia młodych ludzi w zakupie pierwszego w życiu mieszkania lub domu jednorodzinnego. Zasady programu reguluje ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Beneficjenci otrzymują odpowiednie wsparcie w zależności od liczby wychowywanych dzieci i powierzchni użytkowej lokalu.

Bank Gospodarstwa Krajowego wsparł już zakup ponad 75 tys. mieszkań i domów, przeznaczając na dopłaty ponad 2 mld zł. MDM wchodzi już jednak w fazę końcową, a środki wyczerpują się z miesiąca na miesiąc.
 
Klienci rezerwują dziennie ok. 4 mln zł
 
Jak wynika z informacji opublikowanych na oficjalnej stronie programu MDM – mieszkaniedlamlodych.com, aktualna kwota przeznaczona do dyspozycji beneficjentów wynosi 108 mln zł. Przy obecnym poziomie zainteresowania programem środków powinno wystarczyć do końca kwietnia bieżącego roku. To dane z drugiej połowy marca. Pula dostępnych środków systematycznie jednak maleje, bo klienci rezerwują dziennie około 4 mln zł.
 
W 2017 roku można zarezerwować maksymalnie 50 proc. przyszłorocznej puli. Rezerwacja takiego dofinansowania oznacza, że wypłata kredytu może się odbyć jeszcze w tym roku, ale kwota dopłaty wpłynie na konto na początku 2018 roku. 380 mln zł rządowego wsparcia dostępnych będzie dopiero w styczniu przyszłego roku. Po wyczerpaniu tych środków program wygaśnie.
 
Jakie mieszkanie można kupić dzięki wsparciu MDM?
 
W ramach programu MDM możliwy jest zakup mieszkania o powierzchni użytkowej do 75 m2 lub domu do 100 m2. Limit powierzchni wzrasta jednak w sytuacji, gdy beneficjent wychowuje przynajmniej trójkę dzieci, odpowiednio do 85 m2 dla mieszkania i 100 m2 dla domu. Rodziny wielodzietne otrzymują bonus w postaci większej kwoty dofinansowania.
 
Od czego zacząć?
 
Na początku warto rozejrzeć się za odpowiednim lokalem, kwota dofinansowania wyliczana jest bowiem na podstawie parametrów danej nieruchomości. Kolejnym krokiem jest zbadanie swojej zdolności kredytowej i określenie szans na otrzymanie kredytu. Warto w tej sprawie skonsultować się z doradcą finansowym, który pomoże wybrać najlepszą ofertę jednego z banków obsługujących MDM.
 
Warunki uczestnictwa w programie
 
Beneficjent musi mieć mniej niż 35 lat i nie może posiadać własnego mieszkania. Te obwarowania eliminują rodziny, które posiadały mieszkania w przeszłości, nawet jeśli lokal zakupiony był przez małżeństwo w okresie narzeczeństwa.
 
Z programu MDM może natomiast korzystać osoba, które posiada działkę budowlaną lub ziemię rolną, o ile do dnia nabycia dofinansowania na mieszkanie nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
 
Inaczej może być w przypadku osób, które odziedziczyły gospodarstwa rolne z zabudową siedliskową. Wtedy możliwość skorzystania z programu zależy od rodzaju posiadanej nieruchomości. Dofinansowanie obowiązuje tylko wówczas, gdy zabudowa siedliskowa jest budynkiem gospodarczym, a nie domem mieszkalnym o danej powierzchni użytkowej.
 
W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o udział w programie MDM otrzymała w spadku np. połowę mieszkania lub domu, sprawa uzależniona jest od tego, czy nieruchomość stanowi osobne mieszkanie. Jeżeli jest to własność części ułamkowej nieruchomości, która nie stanowi odrębnego lokalu, można zostać beneficjentem MDM.
 
Domek letniskowy eliminuje z udziału w programie
 
Inaczej jest natomiast jeśli posiada się domek letniskowy. Według prawa budowlanego, budynek mieszkalny jednorodzinny, to budynek wolno stojący lub budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiących konstrukcyjnie samodzielną całość. Ta definicja wskazuje więc, że niektóre domy letniskowe można zaliczyć do budynków mieszkalnych, gdyż spełniają podane wymagania. Podobne zasady zapisano w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Dokument podaje, że w klasie budynków mieszkalnych jednorodzinnych znajdują się domki wypoczynkowe i domki letnie. W takim przypadku dopłata MDM więc nie przysługuje. Wysokość dopłaty, warunki programu i zdolność do dofinansowania można jednak sprawdzić rejestrując się bezpłatnie na oficjalnej stronie internetowej programu „Mieszkanie dla Młodych”.

powrót