Na co zwracać uwagę przy wyborze ekip remontowych?


2018-03-11
 
Czy wybór odpowiedniej ekipy remontowej to połowa sukcesu przy wykańczaniu lub remoncie mieszkania? Zatrudnienie dobrych specjalistów wcale nie jest łatwe, zwłaszcza, kiedy coraz częściej słyszy się o braku dokładności, kradzieżach, lekceważeniu klienta czy fuszerce. Wynajem profesjonalistów pozwoli uniknąć poprawek, a to ważne, zwłaszcza, kiedy zależy nam na czasie.

Na początek oszacuj koszty remontu

Na początek warto oszacować ile będzie kosztował remont i zabezpieczyć odpowiednią sumę pieniędzy, która pozwoli pokryć koszty inwestycji. W tym przypadku można skorzystać z rady eksperta lub np. z pomocy tzw. kalkulatorów budowlanych dostępnych na specjalistycznych stronach internetowych. Należy pamiętać, że w przypadku wyliczenia kosztów remontu, w wielu przypadkach nie będą one zgodne z rzeczywistością, warto więc mieć tzw. rezerwę.

Przed zatrudnieniem fachowców od remontu, należy wybrać – w zależności od inwestycji - np. rodzaj i kolor płytek, panele, kolor farb. Pozwoli to na ustalenie przybliżonego kosztorysu. Co z kolei będzie pomocne przy negocjacjach cenowych z ekipą remontową. Zatrudniając specjalitów od remontu, nie zawsze należy kierować się niską ceną usług. Zdaniem ekspertów, to podstawowy błąd, jaki popełniają klienci. Należy unikać firm, które przed wykonaniem zlecenia podają dokładną jego wycenę. Koszty zmieniają się bowiem np. w zależności od zmiany koncepcji i zużycia materiałów.

Gdzie szukać dobrych fachowców?

Sprawdzonym sposobem na dobór ekipy jest tzw. poczta pantoflowa, czyli specjaliści z polecenia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że tacy fachowcy mają często zajęte grafiki, a to wiąże się z długim oczekiwaniem na ich usługi. Należy więc zająć się ich poszukiwaniem z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Innym źródłem wiedzy o sprawdzonych ekipach remontowych są fora internetowe. Do ocen internautów należy jednak pochodzić z dystansem. Nigdy nie możemy mieć bowiem pewności, czy np. negatywne opinie na temat konkretnych usług, nie są wystawiane przez konkurencyjne firmy. Popularne stały się ostatnio serwisy, które pozwalają na znalezienie fachowców na zasadzie licytacji. Inwestor opisuje swoje wymagania, a na ogłoszenie odpowiadają firmy remontowo-budowlane, które podają orientacyjną cenę swoich usług.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór jednej firmy, która posiada specjalistów z każdej dziedziny remontowej. Pozwala to także na podpisanie jednej umowy, zamiast kilku. To wygodna forma, która ułatwia wyegzekwowanie ewentualnych poprawek. Klient w razie reklamacji nie będzie musiał zgłaszać się do każdego ze specjalistów.
Jak powinna wyglądać umowa z firmą remontowo-budowlaną?

Najważniejsze kwestie powinny zostać ujęte w umowie z budowlańcami. Chodzi m.in. o to, kto kupuje materiały, jak wygląda sprawa rozliczenia dojazdów ekipy na miejsce pracy, jaki jest okres gwarancji na usługi i ewentualne kary umowne za opóźnienia lub wyrządzone szkody. Zazwyczaj sporządza się umowę o dzieło. Chroni ona inwestora w przypadku nie wywiązania się z przedmiotu kontraktu. Coraz częściej zdarzają się przypadki, że klienci wręczają ekipie remontowej zaliczkę, bez dokonania formalności, a fachowcy nie pojawią się więcej w miejscu pracy. Należy więc wystrzegać się tego typu praktyk. Umowa powinna również określać takie kwestie jak system pracy robotników i regulować sprawę pracy w weekendy.

Kontroluj fachowców

Każdy, kto decyduje się na remont mieszkania, powinien kontrolować i doglądać wynajętą ekipę. Fachowcy powinni okazywać rachunki oraz faktury. Szanujące się firmy pozostawiają porządek w miejscu pracy, a po zakończeniu robót, proszą o sporządzenie listu polecającego, który jest potwierdzeniem ich umiejętności.

Firmy remontowo-budowlane powinny zadbać o czystość nie tylko w samym mieszkaniu klienta, ale także w częściach wspólnotowych, tj. na przykład na klatkach lub w windach. Bardzo często zdarza się bowiem, że tego typu pomieszczenia zostają zdewastowane przez ekipy remontowe, które nie potrafią ich należycie zabezpieczyć przed zachlapaniem lub podczas transportu materiałów budowlanych.

powrót