Nowoczesne zarządzanie nieruchomościami


2018-03-11

W Polsce powstaje coraz więcej firm oferujących usługi zarządzania i administrowania nieruchomościami. Jeśli jesteśmy odpowiedzialni za wybór takiej firmy dla naszej wspólnoty mieszkaniowej powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach przy podejmowaniu decyzji. Dobra firma to taka, która oferuje nowoczesne zarządzanie nieruchomościami. Ale co kryje się pod tym hasłem? Jak dokonać dobrego wyboru? Idealny zarządca nieruchomości czyli jaki?

Co oznacza nowoczesne zarządzanie nieruchomościami?

Obecnie ponad połowa Polaków korzysta z Internetu. Coraz więcej osób comiesięczne formalności związane z opłatami za media lub czynsz reguluje za pośrednictwem sieci. Także duża część społeczeństwa preferuje przeglądanie i otrzymywanie różnych dokumentów za pośrednictwem sieci Internet style=zamiast tradycyjnej poczty. Nowoczesne zarządzanie nieruchomościami wiąże się więc z otwartością zarządców na nowe technologie.
Wykorzystywanie najnowszych rozwiązań informatycznych to obopólna korzyść. Wspólnoty mieszkaniowe zyskują szybki kontakt i kontrolę nad działalnością administratora nieruchomości, a firma zarządzająca nieruchomością może działać bardziej ekologicznie i ekonomicznie, oferując dzięki temu lepsze warunki cenowe swojej oferty.

Nowoczesny zarządca nieruchomości to taki, który oferuje swoim klientom możliwość bieżącej kontroli nad kosztami utrzymania nieruchomości oraz rachunkami za media za pośrednictwem Internetu. Część firm oferuje już bardzo zaawansowane systemy internetowe. Każdy członek wspólnoty mieszkaniowej otrzymuje swoje własne konto w systemie. Może dzięki temu sprawdzić ostatnie odczyty liczników mediów, historię rozliczeń i sprawozdania finansowe zarządcy. Mieszkańcy zwykle otrzymują także wygodne, wewnętrzne forum dyskusyjne i miejsce, w którym zarządca nieruchomości oraz zarząd wspólnoty mogą się z nimi w komfortowy sposób komunikować i przekazywać bieżące informacje. Temu służą też popularne portale społecznościowe, jak np. Facebook. Dodatkowo członkowie zarządu wspólnoty mają jeszcze szerszy dostęp do danych dotyczących nieruchomości.

Z kolei firma administrująca budynkiem może dzięki systemowi błyskawicznie komunikować się z zarządem wspólnoty i poszczególnymi mieszkańcami. Klient firmy może kontrolować stan zgłoszeń awarii i usterek, sprawdzić czy dana praca została wykonana. Systemy informatyczne umożliwiają także zdalny dostęp do szeregu dokumentów dotyczących nieruchomości, które w swojej siedzibie przechowuje i archiwizuje administrator nieruchomości. Mogą to być na przykład spisy mieszkańców, ewidencje różnych urządzeń znajdujących się w budynku czy pełna historia odczytów liczników mediów. Zazwyczaj wszystkie dostępne w systemie dane mogą być także filtrowane według dowolnych kryteriów.

Na co zwrócić uwagę wybierając zarządcę nieruchomości?

Większość właścicieli nieruchomości nie potrafi wymienić chociażby kilku cech, które powinien posiadać dobry zarządca nieruchomości. Najczęściej zdaniem potencjalnych klientów dobra firma zarządzająca nieruchomościami to taka, której pracownicy posiadają licencję zarządcy nieruchomości. To jednak zdecydowanie za mało. Zwróćmy uwagę na to od ilu lat dany zarządca posiada licencje. Jeszcze 3-4 lata temu egzaminy dla kandydatów na licencję były o wiele trudniejsze niż teraz. Taka informacja powie nam także wiele o tym czy dana firma posiada duże doświadczenie w administrowaniu nieruchomościami.

Warto także popytać w zarządach innych wspólnot mieszkaniowych o to, z usług której firmy korzystają i czy jej członkowie są zadowoleni. Ważne, aby nasz przyszły zarządca oferował jak najbardziej szeroki zakres usług. Chodzi tutaj nie tylko o prace remontowe, ale także codzienną obsługę i konserwację nieruchomości czy terenów zielonych jeśli takie należą do wspólnoty.

Duży może więcej

Zwykle jeśli dana firma zarządza dużą liczbą nieruchomości i działa na rynku od wielu lat to ma sprawdzoną grupę wykonawców różnych usług. Dzięki temu może zaoferować korzystne warunki cenowe dla swoich klientów oraz gwarancję, że każda praca będzie wykonana dobrze. Większa liczba klientów to więcej obowiązków, co powoduje, że firma nie zatrudnia pracowników sezonowych i nie dobiera podwykonawców z przypadku. Bardzo często taka firma posiada także własną ekipę specjalistów i nie musi uzgadniać terminów prac z firmami zewnętrznymi czekając w kolejce.

Zwróćmy również uwagę czy rozważana przez nas oferta na administrowanie nieruchomością obejmuje całodobowy serwis. To szczególnie ważne. Dzięki temu mieszkańcy wspólnoty otrzymają jeden numer telefonu alarmowego z gwarancją, że w razie jakichkolwiek problemów technicznych w budynku uzyskają pomoc osoby orientującej się w specyfice danej nieruchomości. Obecność całodobowego serwisu podnosi także wiarygodność firmy, która go oferuje na tle innych.

Nie tylko sprzątanie i konserwacja

Dobry zarządca to taki, który poza sprzątaniem nieruchomości i konserwacją różnych urządzeń oferuje także szereg innych usług. Profesjonalni administratorzy nieruchomości jak wspomniano wcześniej świadczą także usługi remontowe dzięki własnym wykwalifikowanym ekipom. Mogą to być także usługi typowo administracyjne. Zarządca może reprezentować właścicieli nieruchomości w różnych sytuacjach związanych z kontaktem z urzędami, sądami. Może regulować płatności w imieniu właścicieli budynku.

Zarządca nieruchomości powinien również wspierać wspólnotę mieszkaniową jako doradca w przygotowywaniu uchwał i projektów różnych regulaminów związanych z życiem mieszkańców oraz zwoływać okresowe zebrania mieszkańców celem zaprezentowania raportu z wykonanych prac, sprawozdań finansowych czy harmonogramu planowanych remontów budynku.

powrót