Jeśli nie masz miejsca na 10-osobową sofę lub gigantyczną konsolę multimedialną, to nie martw się, nie jesteś sam. Warto spojrzeć na swoją ograniczoną przestrzeń życiową jako kreatywne wyzwanie projektowe. Kluczem do szczęśliwego i pięknego życia w małych pomieszczeniach jest połączenie rozwiązań wielofunkcyjnych, jednocześnie wyrażających nasz styl.
Jak powiększyć małe mieszkanie?
Połączenie wielu pomieszczeń pozwala stworzyć naprawdę imponującą przestrzeń. Pokój dzienny może stanowić większą kombinację strefy mieszkalnej, jadalnej i kuchennej. Na podobnej zasadzie będzie działać mniej problematyczne poszerzenie drzwi i otwarcie ich do samego sufitu. Jeśli dokonanie poważnych zmian strukturalnych nie jest możliwe, to spróbuj po prostu wyciągnąć skrzydła z ościeżnicy. To nie tylko poprawi widoczność i dostęp do światła w każdym pokoju, ale pozwoli też na łatwiejszy przepływ ruchu.
Wbudowane meble i półki
Warto inwestować w wbudowane rozwiązania i odpowiednie regały, które będą pasowały do Twojej przestrzeni i potrzeb. Świetnie sprawdzi się to w małym i niestandardowym pomieszczeniu, ponieważ można dopasować każdy mebel do wymagającej przestrzeni, dodając funkcję lub dwie, które maksymalizują jej wykorzystanie. Na jakie meble warto zwracać uwagę? Przykładem może być tu sofa z wbudowaną szufladą na kółkach, głęboka półka, która może służyć jako toaletka, ozdobne półki, które oprócz przechowywania książek będą pełniły też ważną rolę dekoracyjną
Jakie meble do małego mieszkania?
O ile to możliwe, spróbuj ułożyć meble tak, aby utworzyć separację między strefami funkcjonalnymi. Pomaga to zdefiniować różne zastosowania w jednym pokoju. Na przykład umieść biurko za sofą, aby stworzyć miejsce do pracy lub ułóż krzesła i sofę w taki sposób, aby wyraźnie oddzielić salon od jadalni. Bardzo podobny efekt można uzyskać umieszczając różne górne lampy w każdej oddzielnej przestrzeni. I tak w kąciku rozrywkowym wybierz lampę, która znajduje się blisko sufitu, a z kolei w jadalni zamontuj taką, która będzie wisieć bezpośrednio nad stołem.
Jak rozjaśnić mieszkanie?
Podkreśl naturalne źródła światła, aby pomieszczenie było jaśniejsze. Nasłoneczniony pokój wydaje się bardziej otwarty i pomaga wyeliminować cienie, które mogą sprawić, że zamknięta przestrzeń zdaje się przytłaczać. Najprostszym sposobem na zwiększenie naturalnego światła w pomieszczeniu jest umieszczenie lustra, w którym będzie odbijać światło z okna. Dodatkowo takie rozwiązanie stworzy iluzję większej głębi w pomieszczeniu. Jeśli naturalne światło jest minimalne, należy rozważyć zainstalowanie oświetlenia, które będzie je imitować.
Kolory w małym mieszkaniu
Klasyczna porada użycia białych lub jaśniejszych odcieni jest nadal ważną wskazówką do malowania mniejszej przestrzeni. Jednak coraz częściej odchodzi się od tej zasady. Kojące odcienie, takie jak granatowy lub szary, mogą sprawić, że mniejsza przestrzeń będzie zapraszająca, przytulniejsza. Sztuką w projektowaniu małego pokoju jest zrównoważenie ciemniejszej ściany z lżejszymi elementami, aby stworzyć głębię i rozjaśnić pomieszczenie. Można np. umieść kolorową sofę, błyszczący stolik i jasny dywanik na tle grafitowej ściany. Warto również eksperymentować z namalowanymi paskami na ścianie. Niezależnie od tego, czy są pionowe, czy poziome, paski będą wizualnie rozszerzać lub wydłużać pokój.