Zakup mieszkania bądź domu to często najważniejsza decyzja w naszym życiu. Samo kupno nieruchomości to dopiero pierwszy krok do posiadania własnego „m”. W zależności od naszych możliwości i wymagań, koszt wykończenia mieszkania może sięgnąć nawet połowy ceny naszego nowego lokum. Spróbujmy przeanalizować możliwe scenariusze, które powinien podjąć posiadacz nowego mieszkania.
Kupno mieszkania – od czego zacząć?
Jak kupić mieszkanie i nie żałować? Na początek powinniśmy sprawdzić, co oferuje nam deweloper. Jeśli kupujemy nowe mieszkanie, to koniecznie przyjrzyjmy się umowie z deweloperem i informacjom, co według niego oznacza tak zwany stan deweloperski.
A bywa on różnie pojmowany w zależności od firmy i nie ma jednej, powszechnie obowiązującej definicji tego określenia. Najczęściej deweloper pod tym pojęciem rozumie otynkowanie ścian naszego mieszkania, wylewki cementowe na posadzce, okablowanie elektryczne, wykonanie podłączeń do różnych instalacji oraz drzwi wejściowe. W zależności od firmy możemy także liczyć na zewnętrzne rolety okienne lub wideo domofon.
Tak więc, w zależności od tego co oferuje nasz deweloper, zmieni się także koszt wykończenia mieszkania. Po sprawdzeniu szczegółów umowy dowiemy się z jakich materiałów wykonane są na przykład okna czy drzwi, których montaż zaplanował nasz deweloper. Jeśli taki standard nam nie odpowiada poinformujmy o tym firmę deweloperską, a być może za niewielką dopłatą otrzymamy odpowiadający nam model okna.
Wykończenie mieszkania – co najmniej trzy drogi
Zastanówmy się jakie mamy alternatywy w przypadku realizowania prac wykończeniowych. Istnieją minimum trzy. Pierwsza z nich to zlecenie prac wykończeniowych deweloperowi. Z jednej strony jest to zazwyczaj najdroższe rozwiązanie, ale z drugiej – zwykle wymaga najmniej czasu. Najczęściej wykończeniem mieszkania zajmują się firmy na stałe współpracujące z deweloperem, a to gwarantuje doświadczenie i szeroką wiedzę takiej firmy.
Wykańczanie mieszkania przez firmę deweloperską ma jeszcze dodatkowy plus. Ekipy remontowe mogą rozpocząć prace wykończeniowe tuż po oddaniu lokalu przez dewelopera.
Druga opcja to sposób, dzięki któremu koszt wykończenia mieszkania może być niższy niż ten z udziałem dewelopera. Możemy przeprowadzić prace wykończeniowe z pomocą wynajętej firmy. Dzięki temu, iż na rynku panuje duży wybór firm, istnieje prawdopodobieństwo, że ustalimy dobry harmonogram prac i kolejne ekipy będą wykonywać poszczególne zadania. Powinniśmy jednak pamiętać, że w tym przypadku zwykle sami musimy zająć się zakupem potrzebnych materiałów. Oznacza to konieczność poświęcenia czasu na wędrówkę po marketach budowlanych i oczekiwanie w mieszkaniu na transport ze sklepu. Często okazuje się także, że musimy poczekać na wybrany przez nas wzór glazury czy drzwi wejściowych. Należy to uwzględnić uzgadniając terminy z firmą remontową, ponieważ może to oznaczać poważny przestój w remoncie.
Istnieje jeszcze trzeci sposób, który najbardziej obniży koszt wykończenia mieszkania, ale zazwyczaj oznacza on wydłużenie czasu trwania całej operacji. Mówimy tutaj o samodzielnym wykończeniu mieszkania lub z pomocą rodziny czy znajomych. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, ponieważ nie zawsze osoba posiadająca odpowiednie umiejętności będzie ją przeprowadzała tak biegle, jak pracownik firmy budowlanej, który na przykład codziennie zajmuje się układaniem fliz. Zwróćmy również uwagę, że będziemy potrzebowali więcej czasu także ze względu na fakt konieczności przeprowadzania prac wykończeniowych w określonej kolejności. To znaczy, że musimy np. najpierw rozplanować położenie kontaktów elektrycznych i wykonać prace związane z wyprowadzeniem instalacji elektrycznej, a dopiero potem kłaść tapetę czy wspomniane wcześniej flizy. Istnieje więc realne niebezpieczeństwo, że nie uda się nam zsynchronizować wolnego czasu co najmniej dwóch osób, które znają się na tym, i które pomogą nam przy takich pracach. Dodatkowo, jeśli dokonałeś zakupu z drugiej ręki i planujesz remont mieszkania w bloku musisz dopełnić szeregu formalności.
Koszt wykończenia mieszkania – jak go zredukować?
Choć dla części osób może się to wydać nieprawdopodobne, to o kosztach wykończenia mieszkania często myśleć musimy jako o kwocie „w przybliżeniu”. Jak to możliwe? Kwota jaką pochłonie wykończenie i wyposażenie naszego „m” jest silnie uzależniona od rozwiązań architektonicznych, jakie zawiera nasze mieszkanie, a mówiąc prościej – od jego układu i projektu. Szukając oryginalnych rozwiązań i niebanalnych kształtów pamiętajmy, że będziemy chcieli umeblować nasze mieszkanie. Nie pomogą nam w tym skosy i nietypowe kształty wnęk czy ścian. Wyglądają ładnie, ale w większości przypadków może się okazać, że jedyną opcją będzie kupno mebli tylko dla nas stworzonych wedle dokładnych pomiarów, a to jak wiadomo często wiąże się z wyższymi kosztami niż zakup mebli produkowanych seryjnie.
Jeszcze przed przystąpieniem do prac wykończeniowych spróbujmy dokładnie przemyśleć i rozplanować nie tylko położenie najważniejszych urządzeń w przyszłej kuchni czy łazience ale także w pokoju dziennym czy gabinecie. Pozwoli to na zoptymalizowanie rozwiązań, które zastosujemy i ograniczenie niepotrzebnych zakupów. W ten sposób unikniemy również ewentualnych przeróbek i kucia ścian po zakończeniu prac budowlanych w mieszkaniu.
Najważniejsze jest dobre zaplanowanie
Podsumowując: jeśli chcemy osiągnąć akceptowalny dla nas koszt wykończenia mieszkania, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, kupując nowe mieszkanie dokładnie przeanalizujmy umowę z deweloperem i wszystkie załączniki, aby wiedzieć na co możemy liczyć odbierając lokal w stanie deweloperskim. Weźmy również pod uwagę lokalizację mieszkania i wspomniane wcześniej plusy danego ułożenia lokalu względem stron świata. Po drugie – zastanówmy się, ile możemy przeznaczyć na robociznę, dzięki temu zdecydujemy o tym, kto ma dla nas wykonać pracę – deweloper, zewnętrzna firma czy rodzina bądź znajomi. Na koniec dokładnie rozważmy docelowe usytuowanie różnych urządzeń w mieszkaniu, aby uniknąć dodatkowych przeróbek w przyszłości.