Proste sposoby oszczędzania prądu

Posiadamy coraz większą świadomość tego, że oszczędzanie energii jest bardzo ważne nie tylko dla naszych portfeli, ale i środowiska. Dlatego też wymieniamy żarówki na energooszczędne, gasimy światła wychodząc z pomieszczenia, montujemy bardziej szczelne okna. Jak jednak udowadniają badania, nadal posiadamy pewne błędne przekonania, np. o tym, że to przemysł jest sektorem gospodarki, który zużywa najwięcej energii. Pora obalić pewne mity i poznać proste sposoby oszczędzania prądu.

Zużycie energii elektrycznej i jej oszczędzanie

By poznać społeczne podejście do zużywania i oszczędzania energii, sięgnęliśmy do raportu przygotowanego przez TNS OBOP na zlecenie Grupy Rockwool, a zatytułowanego „Polacy o oszczędzaniu energii”. Wynika z niego, że 86% Polaków oszczędzanie energii kojarzy jedynie z oszczędzaniem prądu, chociaż aż 71% zużywanej energii pochłania ogrzewanie. Na pozostałe 29% zużycia składa się podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, gotowanie, urządzenia elektryczne oraz oświetlenie. Energia elektryczna może więc stanowić niemal 1/3 zużycia całej energii (lub jeszcze więcej, jeżeli ktoś decyduje się na ogrzewanie tym najmniej ekonomicznym sposobem) i między innymi dlatego powinniśmy poznać proste sposoby oszczędzania prądu.

Warto wiedzieć, iż to nie przemysł zużywa najwięcej energii, ale właśnie budynki mieszkalne. O fakcie tym nie ma pojęcia 82% Polaków, a jest on niezmiernie ważny, ponieważ udowadnia jak wiele zależy od nas. Prawdą jest, że nowoczesne społeczeństwa zużywają coraz więcej energii, a ilość surowców naturalnych nieustannie się kurczy. Dlatego warto poszukiwać nowych źródeł energii, ale równie ważne jest indywidualne oszczędzanie energii przez każdego z nas. Dzisiaj chcemy podpowiedzieć Państwu jak oszczędzać prąd, a niedługo poruszymy temat możliwości oszczędzania na ogrzewaniu.

Oszczędne oświetlenie

Wbrew pozorom wymiana wszystkich świetlówek na energooszczędne nie jest dobrym pomysłem. Lepiej w każdej dziedzinie zachować umiar niż starać się być aż nadto ekologicznym. Włączenie żarówki energooszczędnej to równowartość 8 minut jej pracy, a zatem w miejscach gdzie nie przebywamy długo, np. w spiżarni należy korzystać ze zwykłych żarówek.

O tym, by wyłączać światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy pamięta każdy z nas, ale bardzo często stosujemy tę zasadę jedynie do naszych prywatnych mieszkań. Co prawda za prąd zużywany w obiektach publicznych nie płacimy osobiście, lecz na miejsce zbędnie zużytej energii wyprodukowana musi zostać nowa, co nie odbija się dobrze ani na środowisku, ani naszym zdrowiu.

Prostym sposobem oszczędzania prądu jest również zamontowanie źródeł światła punktowego. Gdy czytamy książkę, oglądamy TV czy pracujemy przy komputerze nie potrzebujemy mocnego górnego oświetlenia. Lepiej zdecydować się na kilka mocnych źródeł światła niż powiesić ogromny żyrandol z kilkunastoma świetlówkami, ponieważ takie rozwiązanie nie jest funkcjonalne i daje mniej światła.

Nade wszystko powinniśmy jednak zrezygnować z oświetlenia w tak dużym stopniu w jakim jest to możliwe. Moda na coraz bardziej przeszklone domy i mieszkania jest świetnym rozwiązaniem energooszczędnym. W ciągu dnia odsłaniajmy zatem okna, bo światło słoneczne także ogrzeje mieszkanie, a ponadto ma wpływ na nasze lepsze samopoczucie.

Gotowanie i pieczenie

Kuchenki i piekarniki elektryczne to urządzenia dzięki którym także możemy ograniczyć zużycie energii. Najbardziej prostym sposobem jest wyłączanie tych sprzętów. Nagrzany piekarnik zachowa swą temperaturę przez 15 minut po wyłączeniu. Oczywiście nie należy wtedy go otwierać, ponieważ ciepło bardzo szybko ucieka. Palniki również możemy wyłączyć na kilka minut przed planowanym czasem zakończenia przygotowania potrawy, jeżeli garnki będą przykryte. A przykrycie potraw znacznie skraca czas ich przygotowania.

Bardzo dużo energii elektrycznej zużywamy na – wydawać by się mogło – tak niewinną czynność, jaką jest gotowanie wody. Dlatego zawsze gotujmy tyle wody, ile w danym momencie potrzebujemy. Smakosze herbaty mogą rozważyć kupno dobrze izolującego dzbanka, w którym napar zachowa świeżość i temperaturę przez długi czas, a wodę zagotujemy tylko raz.

Lodówki i zamrażarki

Lista prostych sposobów oszczędzania prądu nie może pominąć działań skierowanych w stronę naszych lodówek i zamrażarek, ponieważ to główni „pożeracze” energii w naszym domu. Szacuje się, że w typowym polskim gospodarstwie domowym urządzenia chłodzące zużywają 30% całej energii elektrycznej. Dzieje się tak dlatego, że są to urządzenia, które pracują całą dobę i raczej nie mamy możliwości zmniejszyć rachunków za prąd poprzez wyłączanie ich.

Możemy jednak mądrze rozplanować przestrzeń mieszkania i usytuować lodówkę jak najdalej od wszystkich źródeł ciepła, a na nie składa się nie tylko kaloryfer oraz kuchenka, ale także – okna.

Natomiast jeżeli posiadamy osobną zamrażarkę to warto wstawić ją do spiżarni. Im zimniej będzie w pomieszczeniu, tym mniej prądu sprzęty chłodzące będą zużywały. Oczywiście lodówka i zamrażarka również oddają ciepło, ale nie wpływa ono w dużym stopniu na zmianę temperatury pomieszczenia, w którym się znajdują.

Komputery, sprzęt RTV i AGD

Proste sposoby oszczędzania prądu obejmują również wszystkie inne urządzenia elektryczne. Ten sprzęt, którego w danym momencie nie używamy należy wyłączyć, a w przypadku np. wszelkiego typu ładowarek konieczne jest wyjęcie ich z gniazdka, by przestały niepotrzebnie pobierać prąd.

Zostawianie włączonych urządzeń jest niemądre, ale ciągłe ich włączanie i wyłączanie to również sposób, który nie przyniesie nam oszczędności. Komputer podczas włączenie zużywa tyle prądu, że wystarcza on na 16 minut jego pracy. Jeżeli zatem odchodzimy na chwilę od komputera to pozostawmy go w stanie czuwania, ale pamiętajmy także, by wygaszacz ekranu uruchamiał się możliwie szybko.

Wszystkie urządzenia, które używamy rzadziej powinniśmy zawsze wyłączać. Drukarka wcale nie musi pozostawać w trybie czuwania przez cały dzień, ponieważ jest to najnaturalniej zbędne.

Warto wiedzieć, że niektóre czynności lepiej wykonywać rzadziej, ale dłużej. Do tej grupy należy nie tylko zmywanie dopiero wtedy, gdy zmywarka jest zapełniona, ale także prasowanie. Żelazko najwięcej energii zużywa podczas rozgrzewania, lepiej więc zrobić jedną sesję prasowania na cały tydzień lub po każdym praniu niż codziennie przed pracą prasować po 2-3 rzeczy. Warto zainwestować w urządzenia posiadające najwyższą klasę energooszczędną, bo choć ich zakup będzie droższy, to jednak szybko się opłaci.

Ogrzewanie i ciepła woda użytkowa

Ogrzewanie mieszkania czy domu prądem to najdroższa metoda, z której niemal nikt nie korzysta. Często jednak używamy różnych grzejników, aby podnieść temperaturę w naszym mieszkaniu, np. jesienną porą przed sezonem grzewczym, gdy na zewnątrz nie jest jeszcze zimno, ale w budynku już tak. W takiej sytuacji zamknijmy w ogrzewanym pomieszczeniu wszystkie okna oraz drzwi i poczekajmy aż osiągnięta zostanie odpowiednia temperatura. Efekty półgodzinnej pracy grzejnika znikną jednak szybko, jeśli zapomnimy zamknąć drzwi wychodząc z pokoju.

Z kolei podgrzewanie wody użytkowej grzejnikami elektrycznymi bywa lepszym pomysłem niż korzystanie z piecyków gazowych. Nasze rachunki są droższe, ale zapewniamy sobie dużo wyższe bezpieczeństwo. Najlepszym rozwiązaniem do uzyskania ciepłej wody użytkowej jest podłączenie budynku do Miejskiej sieci ciepłowniczej. To rozwiązanie najbardziej ekonomiczne i najbardziej bezpieczne, z którego korzysta wiele administrowanych i zarządzanych przez nas Wspólnot Mieszkaniowych.

Oszczędzanie energii musi charakteryzować się kompleksowością i systematycznością i choć nie przyniesie nam tak dużych oszczędności, jak w przypadku oszczędzania energii grzewczej, to jednak warto zastosować przedstawione proste sposoby, chociażby po to, byśmy żyli w bardziej przyjaznym i zdrowszym środowisku. Należy pamiętać, że równie ważne jest oszczędzanie wody, co również ma wpływ na domowy budżet.

Kolejne artykuły