Rynek wtórny czy pierwotny? Gdzie szukać idealnego mieszkania?

Idealne mieszkanie – dla każdego to pojęcie oznacza coś innego. Jednych w pełni zadowoli kawalerka w starej kamienicy, w myśl zasady „ciasne, ale własne”, podczas gdy inni snują plany dotyczące kupna apartamentu. Kluczowe znaczenie jeśli chodzi o realizację tych marzeń mają – niestety – możliwości finansowe. Warto się także zastanowić czy bardziej opłacalny jest zakup nieruchomości na rynku wtórnym, czy może pierwotnym.

Mieszkanie z drugiej ręki

Wtórny rynek mieszkaniowy stanowi obszar zainteresowania bardzo wielu osób wkraczających w dorosłe życie, chcących się usamodzielnić i uniezależnić od rodziców. Mieszkania, nazwijmy to, z „drugiej ręki” są tańsze niż nowe. Coraz częściej mieszkania z rynku wtórnego przeznaczone na sprzedaż są w pełni wyposażone, co wielu osobom bardzo odpowiada, ponieważ niektórzy nie mają ani czasu, ani ochoty, ani zdolności, by samodzielnie zaaranżować i udekorować wnętrza. Nie oznacza to oczywiście, że jest to rozwiązanie idealne. O ile na osiedlach i w blokach wybudowanych na przestrzeni ostatnich lat rzadko występują problemy techniczne, ponieważ wszystkie instalacje i urządzenia są w doskonałym stanie, o tyle w starszym budownictwie i kamienicach, takich kłopotów i niedogodności występować może wiele. W związku z tym może się okazać, że i tak nie ominie nas generalny remont mieszkania, mimo że jest ono w pełni wyposażone. Warto zatem poświęcić czas na dokładne „zbadanie” sytuacji prawnej i notarialnej budynku, w którym chcemy zamieszkać. Nie zaszkodzi także rozmowa z ewentualnymi przyszłymi sąsiadami. Zdarzają się bowiem nieuczciwi sprzedawcy, którzy kamuflują defekty mieszkań, a te „wychodzą” na światło dzienne dopiero po jakimś czasie. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym musimy się zatem liczyć z pewnym ryzykiem, takim jak w przypadku kupna używanego samochodu. Dopiero w trakcie użytkowania pewne utajone wady i uszkodzenia dają o sobie znać. Pomimo takich sporadycznych nieprawidłowości nieruchomości tego rodzaju cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodych ludzi.

Rynek pierwotny – mieszkanie od dewelopera

Rynek pierwotny nieruchomości rozwija się niezwykle dynamicznie. Zapotrzebowanie na mieszkania nie maleje, choć poziom sprzedaży jest uzależniony od aktualnej kondycji gospodarczej kraju, która to z kolei ma bezpośrednie przełożenie na zarobki obywateli. Powoli żegnamy się już z następstwami światowego kryzysu ekonomicznego, czyli wywindowanymi cenami mieszkań i trudnościami z uzyskaniem kredytu na jego zakup. Obecnie obserwuje się sukcesywny spadek cen mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Nieruchomości pochodzące z rynku pierwotnego cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Powstające obecnie bloki i osiedla mieszkaniowe oferują swoim nowym użytkownikom o wiele bardziej komfortowe i przestronne mieszkania, niż te z epoki PRL-u, gdzie przestrzeń życiowa jest ograniczona do niezbędnego minimum. Nie oznacza to jednak, że nowe mieszkania nie mają wad. Warto więc wiedzieć, jak pociągnąć dewelopera do odpowiedzialności za wady budowy, gdyby okazało się, że nasze nowe mieszkanie ma poważne mankamenty.

Ludzie ceniący spokój i kontakt z naturą z pewnością będą się czuli lepiej w bardziej zacisznych, oddalonych od hałaśliwego centrum zakątkach miasta lub też całkiem poza jego granicami. Osiedla zielone, zlokalizowane w pobliżach dużych aglomeracji stanowią oazę spokoju i chętnie wprowadzają się tam przede wszystkim rodziny z dziećmi lub też osoby starsze, zmęczone zanieczyszczonym powietrzem i szybkim tempem życia w mieście. Na korzyść mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego przemawia również fakt, że najczęściej są one zlokalizowane w bezpiecznych, strzeżonych osiedlach, co ma niebagatelne znaczenie szczególnie dla wspomnianych rodzin z dziećmi. Ponadto nowe mieszkania to też nowe instalacje i urządzenia, więc nie ma problemów z niesprawnym systemem ogrzewania, brakiem wody czy przerwami w dostawie prądu.

Rynek wtórny czy pierwotny

Pojawia się zatem pytanie: rynek wtórny czy pierwotny? Gdzie szukać idealnego mieszkania? Zanim odpowiemy sobie na to pytanie warto dokładnie się zastanowić nad tym, jakie są nasze oczekiwania względem lokum. Warto nawiązać współpracę z firmą świadczącą usługi z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, ponieważ poszukiwanie idealnego mieszkania na własną rękę może być bardzo czasochłonne i żmudne. Pośrednicy nieruchomości mają doskonałe rozeznanie w aktualnej sytuacji rynku nieruchomości w naszym mieście i z pewnością znajdą dla nas mieszkanie, które będzie w pełni odpowiadało naszym oczekiwaniom. Zarówno mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego mają swoje wady i zalety i tak naprawdę jest kwestią czysto indywidualną, gdzie będziemy czuć się lepiej.

Kolejne artykuły